insp. II. tř. fin. stráže Josef NOVÁK
Narozen 18. května 1898 v obci Spojily (okr. Pardubice), bývalý příslušník 33. pluku italských legií, zavražděn 22. září 1938 při vyjednávání s davem henleinovců ve Vidnavě.
doz. fin. stráže František POSPÍŠIL
Narozen 2. července 1914, padl 22. září 1938 společně s insp. Novákem při vyjednávání u vidnavské pošty, pohřben ve Vidnavě.
Jednou z razantně napadených jednotek SOS ve Slezsku byla i četa v obci Vidnava, kde henleinovci zavraždili inspektora finanční stráže Josefa Nováka a dozorce Františka Pospíšila. Tato tragédie je zvláštní i tím, že si starý legionář Josef Novák svou smrt předpověděl již večer 21. září 1938... „Víš Oldo, já jsem dnes vůbec nespal,“ vzpomínal po válce na osudný předvečer smrti Novákův zástupce vrchní respicient Oldřich Hill, „to mi řekl Josef s tím, ze si v noci prošel celý svůj život od mládí do dnešního dne, protože byl přesvědčen, že další den již nepřežije. Vymlouval jsem mu to, ale nic naplat. Dal mi pokyny pro manželku v Místku i oznámil přání, že chce být pochován ve svém rodišti. Byl prý několikrát v nebezpečném boji za války, ale nikdy jej myšlenka na smrt nenapadla...“
Dozorce František Novák na tandemu s dozorcem Miroslavem Paškem Vidnavské družstvo SOS v květnu 1938 na stanovišti polní stráže, doz. Fr. Novák uprostřed
Ve čtvrtek 22. září 1938 kolem poledne zaplavil hraniční přechod u Schubertskrosse dav henleinovců, přišlých z Pruska. Několik ozbrojených ordnerů přelezlo betonovou uzávěru na hranici a vtrhlo do celnice. Velmi snadno přemohli hlídku SOS a odzbrojili ji, protože do poslední chvíle brněnský zemský úřad nařizoval zůstat na místě a nepoužívat zbraně! Odzbrojené hlídce se však podařilo uniknout a varovat družstvo SOS na jeho stanovišti. Přes veškerá varování vyrazil na motocyklu k přechodu vyjednávat s henleinovci inspektor finanční stráže Josef Novák v doprovodu dozorce Františka Pospíšila.
Henleinovci však měli tradičně o čestném jednání své vlastní svérázné představy. Záhy se ozvaly u celnice výstřely a výbuch ručního granátu. Dav několika set zfanatizovaných henleinovců se střetl s dvěma muži ve finančnických uniformách. První byl zasažen inspektor Novák, kterého na zemi ležícího sudeťáčtí fanatici dobili. Stejně skončil i František Pospíšil. Dříve však než padl, hodil ještě mezi Novákovy vrahy granát, který několik z nich zranil, snad i zabil.

Jindřich Marek
(In: Jaroslav Beneš: Stráž obrany státu 1936–1939; Fortprint 2007)
Detail pamětní desky na budově vidnavské pošty
Momentka z pietního aktu, který proběhl ve Vidnavě v září 1945
Vidnavský hrob dozorce Fr. Pospíšila a V. Dadáka, který byl 22. září 1938 henleinovci zastřelen v evakuačním vlaku
Celkový záběr na budovu pošty ve Vidnavě v r. 2007
Finančníci z vidnavského oddělení před odhalením desky svým kolegům v září 1945
(fota z r. 2007 J. Vaněček)
(c) Codyprint 2011